Психологічна підтримка наркоманів

Психологічна підтримка наркоманів

Наголошуємо, що залежність –  це небезпека. Відповідно, цю проблему не потрібно ігнорувати та думати, що вона стосується лише людину, котра потрапила у пастку опіумів. Лікування наркоманії Хмельницький – раціональне рішення в такій кризовій ситуації.

Розглянемо процес реабілітації на прикладі групових терапій детальніше.

Психологічні підходи у лікуванні людини із наркозалежністю

Проблема наркоманії в психології розглядається через призму провідних напрямів і найбільш розроблених теорій, таких як:

 • Біхевіористичний напрям, 
 • Транзактний аналіз, 
 • Системний підхід.
 1. Прибічники біхевіористичного напряму відстоюють думку про безперервний вплив на людину його соціальним оточенням. У рамках цього підходу позитивні зв’язки хронічного наркомана з суспільством обмежуються контактами з членами наркоманської групи. 

У психологічній структурі виділяють його не терпимість до болю та емоційного стресу, тому якщо він по яких або причинам втрачає зв’язок з людьми схожими на нього, то втрачає почуття упевненості. 

 1. Наркоманія також може бути розглянута і як гра, в якій кожен учасник (це можуть бути члени сім’ї, навколишні, організації, які “рятують”) займає певну позицію. Гра — це, по суті, штучна поведінка, неможливість досягнення спонтанності. Коли відсутня щирість, — йде програвання якихось ситуацій, що склалися і звичних. 

У грі кожен начебто отримує певну вигоду, але її учасники в таких умовах не можуть розвиватися, змінюватися, тобто не мають можливості розв’язувати цю проблему, робити те, що могло б привести до одужання. Такі взаємовідносини фіксують психічну залежність від наркотиків.

 1. Якщо розглянути наркоманію з точки зору системної сімейної психотерапії, то це сімейне захворювання, “сімейна проблема”. Наркоман “залучає” до хвороби усіх близьких йому людей, у яких формується співзалежність. 

Таким чином, у разі наркоманії — це особливого роду системи, специфічні особливості яких не знайшли відбиток в дослідженнях по системній проблематиці.

Етапи психологічної терапії 

 1. Встановлення стосунків довіри між пацієнтом і психотерапевтом.
 2. Виклад пацієнтом проблеми, що включає його “суб’єктивну теорію хвороби”.
 3. Аналіз проблеми з урахуванням її функціонального значення, теперішніх умов, історії життя пацієнта.
 4. Визначення проблеми, вибір мети і планування психотерапії.
 5. Опрацювання проблеми і використання пацієнтом отриманих результатів у своєму реальному житті.
 6. Завершення психотерапії.

Психологічна підтримка членів сім’ї наркозалежного

Лікування наркозалежності – проблема не тільки особи, а й його сім’ї. Дуже часто саме родичі усвідомлюють проблему першими. Наркозалежна людина може заперечувати свою згубну звичку, а також те, що йому потрібно допомогу. Саме родичі частенько є ініціаторами лікування.

Щоб підтримка психолога була всебічною, окрім мотивації хворого на лікування родичам рекомендується відвідувати групи співзалежних, а також індивідуальні консультації з психологом. 

Наркологічний центр ”Нове життя” запевняє, що реабілітація можлива і безпосередньо приносить позитивні результати. Головне, усвідомити всю складність ситуації та почати діяти.