Алкогольна співзалежність у сім’ї: як допомогти близьким

Алкогольна співзалежність у сім’ї: як допомогти близьким

Захоплення члена сім’ї спиртними напоями – це величезна проблема, і, щоб вилікувати алкоголіка Рівне, необхідно подбати не тільки про його психічне і фізичне здоров’я, але і впоратися зі співзалежністю родичів. Батьки, діти і подружжя людей, що зловживають випивкою, страждають не менше, але не завжди усвідомлюють, що їх прагнення будь-якими способами захистити хворого переростає в патологію. Якщо не пройти курс терапії, є ризик того, що після повернення залежного додому у нього трапиться рецидив, адже з ним будуть поводитися так само, як і до відправлення в клініку. Центр «Нове Життя» пропонує кваліфіковану психологічну допомогу родичам алкоголіків, гарантуючи конфіденційність і персональний підхід.

До останнього багато з тих, хто звертається до нас, не усвідомлюють, що потребують реабілітації не менше за самих алкозалежних. У цій статті зібрана корисна інформація про те, як виявити у себе співзалежність і що робити в такій непростій ситуації.

Ознаки та прояви алкогольної співзалежності

Незважаючи на поширену оману, співзалежність не передбачає спільного вживання спиртних напоїв. Йдеться про зміну поведінки і психіки під впливом факту вживання близькою людиною алкоголю. Не знаючи, як діяти, родичі починають концентруватися виключно на тому, щоб допомогти хворому, причому впадають у крайнощі, що негативно впливає як на залежного, так і на них самих.

При співзалежності взаємини формуються не на принципах рівності та взаємоповаги, а на самопожертві та поєднаної з нею агресії і тотальним контролем. Страждають в такому випадку обидва, адже алкоголік постійно відчуває себе винуватим і не може навіть кроку ступити без нагляду, а співзалежний діє на шкоду своїм інтересам, підсвідомо звинувачуючи сина/доньку/мати/батька/чоловіка/дружину в своїх стражданнях. Патологія може приймати різні форми, аж до виправдання злочинів або постійного морального тиску, що призводить до агресивних дій.

Відмінною особливістю нездорових відносин є дисбаланс у силі, коли один партнер намагається вгадати потреби, бажання іншого і задовольнити їх, причому накладає на себе внутрішню відповідальність за все, що робить алкоголік. Схильність до такої поведінки мають люди, які в дитинстві піддавалися приниженням, не відчували батьківської підтримки і схвалення однолітків, а також ті, у кого низька самооцінка і нестабільна психіка.

Про розвиток співзалежності можуть свідчити:

 • постійний страх бути покинутим і готовність жити з алкоголіком, покривати його, тільки б не залишитися на самоті;
 • відчуття сорому за себе, свої почуття і емоції, яке програмує на страждання і біль у відносинах;
  прийняття відповідальності за вчинки алкоголіка;
 • прагнення постійно тримати ситуацію під контролем, в тому числі точно знати, де знаходиться алкозалежний член сім’ї, чим він займається, про що думає тощо;
 • підвищена чутливість до будь-якої критики на свою адресу;
 • готовність захищати алкоголіка незалежно від обставин і його поведінки;
 • нездатність відокремити власні бажання від того, що хоче партнер;
 • жертвування власними інтересами заради «благополуччя» близького;
 • часті напади тривожності;
 • складності в спілкуванні з іншим людьми.

По суті, співзалежних перестають сприймати себе як окрему особистість, не бажають визнавати негативні емоції на адресу алкоголіка і поступово розчиняються в партнері.

Як впоратися зі співзалежністю від алкоголю

Поки родич проходить лікування алкоголізму Рівне, дуже важливо, щоб його близькі попрацювали над собою і впоралися з патологічної відданістю, яка робить взаємини токсичними. Пропонуємо вашій увазі основні шляхи відновлення психоемоційного стану:

 • набуття розуміння того, що ви співзалежні;
 • розмежування власних і чужих бажань і потреб;
 • опрацювання глибинних страхів, комплексів, дитячих психологічних травм;
 • усвідомлення наслідків алкоголізму і того, що ви самостійно не зможете допомогти близькій вам людині вилікуватися;
 • стабілізація емоційного фону;
 • набуття впевненості;
 • формування довіри до себе і навичок відстоювання власних інтересів;
 • відмова від позиції жертви;
 • прощення себе та алкоголіка, вибудовування здорових відносин за підтримки психолога.

Пам’ятайте, що як алкоголізм, так і співзалежність потрібно лікувати, і найрозумніше для цього звернутися до професіоналів.

Поради з лікування алкогольної залежності від центру Нове життя

 1. Прийміть той факт, що ваш партнер залежний від алкоголю, але ви в цьому не винні.
 2. верніться в наркологічний центр відразу, як тільки помітите ознаки патологічного захоплення.
 3. Підтримуйте, але не пригнічуйте хворого родича.
 4. Пройдіть курс психокорекції, відвідуючи індивідуальні та групові зустрічі з психологом.
 5. Зрозумійте, якими ви хочете бачити ваші відносини, і планомірно рухайтеся до мети, довіряючи партнеру та уникаючи надмірного контролю.

Розуміючи, що близькій людині необхідне лікування від алкоголю Рівне, не варто забувати і про власні почуття та переживання – фахівці центру «Нове Життя» допоможуть і вам, і алкозалежному впоратися з хворобою і побудувати гармонійні відносини без придушення особистості один одного!