Захоплення члена сім’ї спиртними напоями – це величезна проблема, і, щоб вилікувати алкоголіка Рівне, необхідно подбати не тільки про його психічне і фізичне здоров’я, але і впоратися зі співзалежністю родичів. Батьки, діти і подружжя людей, що зловживають випивкою, страждають не менше, але не завжди усвідомлюють, що їх прагнення будь-якими способами захистити хворого переростає в патологію. Якщо не пройти курс терапії, є ризик того, що після повернення залежного додому у нього трапиться рецидив, адже з ним будуть поводитися так само, як і до відправлення в клініку. Центр «Нове Життя» пропонує кваліфіковану психологічну допомогу родичам алкоголіків, гарантуючи конфіденційність і персональний підхід.
До останнього багато з тих, хто звертається до нас, не усвідомлюють, що потребують реабілітації не менше за самих алкозалежних. У цій статті зібрана корисна інформація про те, як виявити у себе співзалежність і що робити в такій непростій ситуації.
Ознаки та прояви алкогольної співзалежності
Незважаючи на поширену оману, співзалежність не передбачає спільного вживання спиртних напоїв. Йдеться про зміну поведінки і психіки під впливом факту вживання близькою людиною алкоголю. Не знаючи, як діяти, родичі починають концентруватися виключно на тому, щоб допомогти хворому, причому впадають у крайнощі, що негативно впливає як на залежного, так і на них самих.
При співзалежності взаємини формуються не на принципах рівності та взаємоповаги, а на самопожертві та поєднаної з нею агресії і тотальним контролем. Страждають в такому випадку обидва, адже алкоголік постійно відчуває себе винуватим і не може навіть кроку ступити без нагляду, а співзалежний діє на шкоду своїм інтересам, підсвідомо звинувачуючи сина/доньку/мати/батька/чоловіка/дружину в своїх стражданнях. Патологія може приймати різні форми, аж до виправдання злочинів або постійного морального тиску, що призводить до агресивних дій.
Відмінною особливістю нездорових відносин є дисбаланс у силі, коли один партнер намагається вгадати потреби, бажання іншого і задовольнити їх, причому накладає на себе внутрішню відповідальність за все, що робить алкоголік. Схильність до такої поведінки мають люди, які в дитинстві піддавалися приниженням, не відчували батьківської підтримки і схвалення однолітків, а також ті, у кого низька самооцінка і нестабільна психіка.
Про розвиток співзалежності можуть свідчити:
- постійний страх бути покинутим і готовність жити з алкоголіком, покривати його, тільки б не залишитися на самоті;
- відчуття сорому за себе, свої почуття і емоції, яке програмує на страждання і біль у відносинах;
прийняття відповідальності за вчинки алкоголіка; - прагнення постійно тримати ситуацію під контролем, в тому числі точно знати, де знаходиться алкозалежний член сім’ї, чим він займається, про що думає тощо;
- підвищена чутливість до будь-якої критики на свою адресу;
- готовність захищати алкоголіка незалежно від обставин і його поведінки;
- нездатність відокремити власні бажання від того, що хоче партнер;
- жертвування власними інтересами заради «благополуччя» близького;
- часті напади тривожності;
- складності в спілкуванні з іншим людьми.
По суті, співзалежних перестають сприймати себе як окрему особистість, не бажають визнавати негативні емоції на адресу алкоголіка і поступово розчиняються в партнері.
Як впоратися зі співзалежністю від алкоголю
Поки родич проходить лікування алкоголізму Рівне, дуже важливо, щоб його близькі попрацювали над собою і впоралися з патологічної відданістю, яка робить взаємини токсичними. Пропонуємо вашій увазі основні шляхи відновлення психоемоційного стану:
- набуття розуміння того, що ви співзалежні;
- розмежування власних і чужих бажань і потреб;
- опрацювання глибинних страхів, комплексів, дитячих психологічних травм;
- усвідомлення наслідків алкоголізму і того, що ви самостійно не зможете допомогти близькій вам людині вилікуватися;
- стабілізація емоційного фону;
- набуття впевненості;
- формування довіри до себе і навичок відстоювання власних інтересів;
- відмова від позиції жертви;
- прощення себе та алкоголіка, вибудовування здорових відносин за підтримки психолога.
Пам’ятайте, що як алкоголізм, так і співзалежність потрібно лікувати, і найрозумніше для цього звернутися до професіоналів.
Поради з лікування алкогольної залежності від центру Нове життя
- Прийміть той факт, що ваш партнер залежний від алкоголю, але ви в цьому не винні.
- верніться в наркологічний центр відразу, як тільки помітите ознаки патологічного захоплення.
- Підтримуйте, але не пригнічуйте хворого родича.
- Пройдіть курс психокорекції, відвідуючи індивідуальні та групові зустрічі з психологом.
- Зрозумійте, якими ви хочете бачити ваші відносини, і планомірно рухайтеся до мети, довіряючи партнеру та уникаючи надмірного контролю.
Розуміючи, що близькій людині необхідне лікування від алкоголю Рівне, не варто забувати і про власні почуття та переживання – фахівці центру «Нове Життя» допоможуть і вам, і алкозалежному впоратися з хворобою і побудувати гармонійні відносини без придушення особистості один одного!