Співзалежність при наркоманії та алкоголізмі

Співзалежність при наркоманії та алкоголізмі

Співзалежними фахівці називають людей, які переживають стан сильної фізичної, емоційної, соціальної прихильності до близької людини, яка зловживає алкоголем або приймає наркотичні засоби. Як правило, співзалежними до дітей наркоманів чи алкоголіків стають їхні батьки, дружини або чоловіки, хлопці або дівчата. Коли доводиться постійно спілкуватися з нетверезою людиною, наркоманом, який постійно краде гроші на чергову дозу, неможливо залишатися байдужим та зберігати спокій. Поступово співзалежними стає оточення залежної людини, родичі та батьки, які не вживають спиртних напоїв, наркотиків. Головною проблемою співзалежності є складність визнання проблеми.

Чому важливо позбутися проблеми

Варто розуміти, що ефективним лікування наркоманії може бути тільки у випадку, коли людина розуміє проблему і бажає робити все, щоби позбутися залежності. Це стосується і лікування співзалежності, оточенню важливо зрозуміти, що треба перестати бути зацикленим на житті своєї дитини або чоловіка, давши більше свободи, почати жити для себе.

Лікування алкоголізму є колосальною роботою над собою, фахівці наркологічного центру «Нове життя» нададуть кваліфіковану допомогу тим, хто бажає позбавитися залежності. Звільнення від співзалежності також передбачає роботу над собою і потребує допомоги фахівців.

Симптоми проблеми

Співзалежність, як і будь яка хвороба, має симптоми, серед яких найпоширенішими є:

 • неможливість розрізняти почуття любові та жалю до наркозалежного або алкоголіка;
 • віра в те, що порятунку близької людини, приховування її проблеми необхідно присвятити весь свій час та сили;
 • перебільшування власної відповідальності за дії іншої людини;
 • почуття провини за незгоду з діями наркомана або алкоголіка;
 • невірна оцінка власних переживань;
 • відмова від власних бажань та потреб;
 • необхідність постійного контролю дій близьких та оточення;
 • намагання виконувати всі хатні роботи, звільнити людину, яка потребує лікування наркозалежності, від виконання звичних дій;
 • намагання перекласти всю відповідальність за прийняття рішень на інших;
 • страх залишитися самотнім.

З цього можна зробити висновок, що залежність і співзалежність мають багато спільного. Як показують результати досліджень, у 70 відсотках випадків зриви, навіть після тривалої реабілітації, відбуваються з вини батьків, рідних та оточення. Слід розуміти, що для надання допомоги алкоголіку або наркоману недостатньо пройти курс лікування та отримати допомогу фахівців наркологічного центру «Нове життя». Для досягнення результату хворій людині важлива підтримка рідних людей, їх турбота.

Позбутися співзалежності

Часто складність лікування наркозалежності або алкоголізму полягає у необхідності лікування батьків, рідних людей алкоголіка або наркомана. Це може звучати дивно, але це дійсно так. Часто батьки помиляються, вважаючи, що їхня дитина важко хвора. Насправді хворі всі члени родини. Оточення алкоголіка або наркомана є не менш залежними, але не від наркотичних засобів чи спиртних напоїв. Причинами хвороби стає:

 • страх скандалу, який може влаштувати заради наркотиків, той хто їх вживає;
 • страх того, що з наркозалежним може щось статися, якщо не піти йому на зустріч: замерзне на вулиці, чи випаде з вікна, але такими діями ми сприяємо саме тому, щоб хвора людина зробила нерозважливий вчинок с негативними наслідками, удаючи, що все зробили, щоб цього уникнути;
 • страх залишитися на самоті: «поки я піклуюся – я не самотня», коли наркоман «зав’язує» його мати або батько, жінка або чоловік відчувають, що втратили улюблену «іграшку» і більше ні про кого піклуватися, життя стає порожнім. Тому співзалежні, особливо літні люди, підсвідомо проти того, щоб їх близька людина позбавилася залежності.

Позбавитися даної проблеми можна, якщо людина усвідомлює її і готова боротися, використовуючи допомогу психолога. Важливо усвідомити, що наркозалежність, алкоголізм є хворобою, лікування якої потребує кваліфікованої допомоги фахівців. Наполовину залежність складається з реакції близьких людей, батьків на вчинки наркомана або алкоголіка, які можуть бути як здоровими та адекватними, так і болісними. Якщо реакція батьків правильна, розв’язати  проблему набагато простіше, дитина скоріше відмовляється від прийому наркотичних засобів, спиртних напоїв. Якщо реакція хвороблива, це тільки посилює проблему, хвороба починає швидко прогресувати.