Психічна залежність при вживанні наркотичних речовин

Психічна залежність при вживанні наркотичних речовин

Психологічна залежність – стан, що супроводжується постійно зростаючим відчуттям дискомфорту в разі припинення надходжень наркотичної речовини в організм. Задоволення і моральний підйом вимагають постійного вживання наркотику, а його відсутність призводить до депресії, почуття туги і тривоги.

Психологічна залежність настає в будь-якому випадку, якщо психоактивна речовина приймається систематично. В окремих випадках досить вжити наркотик один раз. Саме цей тип залежності заважає самостійному утриманню і тим паче повній відмові від прийому речовини.

 

Причини виникнення і стадії психічної залежності

До груп ризику розвитку психічної залежності відносяться “бунтарі”, так звані мисливці за екстремальними відчуттями і новими емоціями. Також люди з хиткою психікою, які схильні до інфантильних вчинків і часто знаходяться в меланхолічному настрої. Такі типи особистості найбільш піддаються потягу до ейфорії і сп’яніння.

Ейфорія – особливий привабливий стан, який є домінуючою причиною формування залежності саме на психологічному рівні. При тому, чим яскравіше цей стан, тим швидше наступає залежність від нього. Найнебезпечнішими в цьому сенсі наркотиками є опіати.

Стадії розвитку психологічної залежності від наркотиків:

  • Стадія 0: повна відсутність залежності. Людина не відчуває бажання або необхідності вживати наркотики. Якщо психологічні проблеми і виникають, то вирішуються без допоміжних засобів.
  • Стадія 1: початок вживання наркотиків в якості вирішення проблем. Цьому можуть послужити низька самооцінка, підвищена емоційність, життєві проблеми, стрес, закомплексованість та інше. Людина вдається до наркотиків для того, щоб впоратися з цими проблемами і отримати задоволення. Поступово наркотична речовина витісняє самостійну здатність вирішувати проблеми.
  • Стадія 2: виникнення психологічних проблем через вживання наркотиків. Психіка людини руйнується і наркологічні речовини не тільки перестають вирішувати проблеми, а й стають причиною виникнення нових. Поведінка наркомана відрізняється імпульсивністю, не обдуманістю, почуттям безкарності, відсутністю почуття обов’язку і т.д. На цій стадії людина більше не хоче вирішувати органічно виникаючі проблеми, а починає усувати неприємності, які з’явилися внаслідок вживання.
  • Стадія 3: вживання більше не вирішує проблем. Поступове руйнування психіки призводить до відсутності бажаного ефекту. При цьому речовина вже настільки вкоренилося на психологічному рівні, що психіка просто без нього не працює. Тепер наркоман приймає наркотик просто щоб жити, а психологічне полегшення більше не настає.

 

Усунення психологічної залежності

Щоб подолати психічну залежність від наркотичних речовин потрібно розглядати наркоманію не як простий стан, а як глибоке ураження особистісної оболонки людини. Хвороба вимагає комплексного підходу, в який обов’язково повинна входити тривала реабілітація в спеціальній клініці під наглядом всіх необхідних лікарів і психіатра. Також хворий потребує підтримки близьких людей і соціальної адаптації для комфортного повернення в суспільство.

Подолання психологічної залежності набагато складніше, ніж усунення фізичної “ломки”. Залежний повинен бути правильно мотивований і його потрібно постійно направляти. Саме з цього ми і починаємо лікування в наркологічному центрі “Нове життя”. Ми “за руку” ведемо хворого по шляху одужання, забезпечуючи необхідною моральною та фізичною підтримкою.