Лікування наркоманії гіпнозом – переваги та недоліки

Лікування наркоманії гіпнозом – переваги та недоліки

Сьогодні нараховуються десятки нових методів лікування наркоманії, а одним із найстарших є терапія під гіпнозом. Її почали використовувати ще в 60х роках минулого століття, але до цих пір немає однозначної думки про ефективність та стійкість результату. Одні пацієнти змогли за допомогою гіпнозу назавжди позбутися своєї шкідливої звички, а інші протрималися без вживання наркотику тільки незначний проміжок часу.

Зараз методика використовується в спеціалізованих наркологічних установах на кшталт центру «Нове життя», як альтернатива іншим способам терапії.

Особливості лікування гіпнозом

В основному лікування наркозалежності побудовано на схемі – зняття фізичних симптомів та проведення подальшого курсу терапії. Сугестивні методи навіювання (до них відноситься кодування та гіпноз) орієнтовані на охоплення одразу двох цих терапевтичних стадій.

Суть гіпнозу полягає в тому, щоб знизити усвідомлення людини, тобто здатності розуміти та осмислювати події, що відбуваються у даний момент. Далі спеціаліст-гіпнотизер робить такі дії:

 1. В стані трансу проводиться пряме навіювання пацієнту про заборону вживання наркотику.
 2. Підсилення ефекту відбувається за рахунок спеціальних препаратів та болі.
 3. Дається команда забути все, що відбувалося на сеансі, навіть сам сеанс.

Якщо лікувати наркомана по цій схемі, то після цього він повинен стати іншою людиною, на підсвідомому рівні якої сформується стійке переконання, що наркотична речовина небезпечна і призведе до смерті у випадку повторного вживання.

Плюси та мінуси терапії наркоманії за допомогою гіпнозу

Гіпнотичне навіювання вважається неоднозначною методикою, але вона має і свої беззаперечні переваги:

 • швидкість – не треба проходити терапію, котра може затягнутися на кілька років, достатньо пройти кілька сеансів гіпнозу;
 • активізація потенціалу мозку – використовуючи цей спосіб лікування можна розраховувати на самостійні сили пацієнта, його мотивацію та бажання одужати. Якщо вони сильні, то навіювання дасть результат, який додатково обробиться у мозку наркозалежного;
 • лікування наркоманії під гіпнозом – безболісна процедура, яка не перевантажує психіку, так як діє приховано.

Є у метода і свої недоліки:

 • непередбачуваність результату – допомагає вибірково, неможливо розрахувати фактори, від яких залежить успішність терапії;
 • гіпнабельність – далеко не всі люди піддаються дії гіпнозу, велику частку наркоманів неможливо ввести в стан трансу;
 • залежність від ситуації – успішність терапії часто залежить від настрою спеціаліста, зовнішніх перешкод під час сеансу на кшталт сторонніх звуків, слів асистентів;
 • заборону на наркотик накладає стороння людина, це не є свідомим рішенням хворого.

Отже, лікування наркозалежності може проводитися за допомогою гіпнозу, але жоден спеціаліст не може гарантувати 100% результату. Часто він використовується, коли інші способи терапії виявляються недієвими або наркоман має занадто низьку самооцінку, мотивацію.

Альтернативи гіпнозу

Сучасні методики пропонують лікувати наркомана м’якими та ненав’язливими способами. В спеціалізованому центрі «Нове життя» поєднуються традиційні та сучасні варіанти терапії, тобто для кожної людини підбирається індивідуальна схема, за якою вона працює сумісно з працівниками закладу – наркологами, психотерапевтами, психологами, консультантами та ін.

В центрі можна зустріти такі популярні методи терапії:

 • групова – спілкування з однодумцями ефективно при позбавленні від наркотичної речовини, в групі можна знайти однодумців, які додатково підтримають та нададуть сил для подальшої боротьби;
 • соціальна – для цього залучається сім’я та близькі, приятелі пацієнта. Лікування наркозалежності поєднується з навчанням здоровим способам взаємодії зі світом та профілактикою подальших рецидивів;
 • психологічна – добре допомагає виявлення причини, по якій наркоман став вживати шкідливу речовину. Її опрацювання та нейтралізація дозволяє рухатись далі та не зациклюватись на проблемі.

Звернувшись у спеціалізований центр можна розраховувати не тільки на вибір самого дієвого методу лікування, а й на цілодобову підтримку, знаходження у теплій і домашній атмосфері довіри і приязності. Гіпноз тут виступає як додатковий спосіб боротьби з залежностями, він може допомогти при легких стадіях захворювання і підштовхнути пацієнта до змін в житті.

Обираючи конкретний терапевтичний процес, лікарі закладу орієнтуються на його безпечність для хворого та враховують особливості характеру, світогляду, довіри пацієнта до обраних методик. Для початку лікування наркоманії треба лише подзвонити в центр і отримати детальну консультацію, подальший порядок дій.