Абстинентний синдром при наркоманії: лікування та особливості

Абстинентний синдром при наркоманії: лікування та особливості

Лікування наркоманії – дуже важке завдання, підійти до нього слід з усією серйозністю. Особливо складно пацієнтам буває пережити абстинентний синдром. Серед пересічних пацієнтів він відомий як звичайна ломка. Розпочинається через добу-півтори після того, як прийом наркотиків припинено. В такому стані людина може перебувати до 10 діб. Клінічні прояви синдрому яскраво виражені. В цей час відбуваються важкі порушення роботи внутрішніх систем та органів людини.

Абстинентний синдром у хворого: особливості та симптоми

Серед найголовніших причин, що викликають ломку, спеціалісти називають зміни, котрі відбуваються в організмі наркозалежної людини від вживання наркотиків. В першу чергу наркотики впливають на нервову систему, а саме на механізми передачі нервових імпульсів.

Далеко не всі наркотичні речовини здатні викликати фізичну залежність. Але деяка симптоматика є загальною для всіх видів абстинентного синдрому. Так, перші ознаки дуже нагадують звичайний грип. У залежної людини навіть з’являються всі його ознаки:

 • нежить;
 • озноб;
 • дискомфорт в тілі;
 • легке нездужання, яке кожен з нас відчував при вірусній інфекції;
 • погіршення самопочуття;
 • слабкість;
 • пітливість;
 • поганий настрій.

В цей період хворому хочеться усамітнитися. Він не бажає спілкуватися з оточуючими людьми, а також легко зривається та запалюється. Людина не відчуває сил, вона може протягом довгих годин, не рухаючись, просто лежати в ліжку, при цьому відчуваючи озноб та намагаючись зігрітися. Але з часом стає все гірше, бажаного облегшення не наступає. Незабаром додаються симптоми отруєння – нудота, блювота та діарея.

З часом діарея стає все сильнішою, що спричиняє зневоднення організму. З’являється нестерпний біль в суглобах, м’язах. Це змушує людину весь час шукати положення, в якому біль відчувається хоча б трішки менше. Хворий кидається по ліжку. Спазми, що виникають в це й час в м’язах, спричиняють нестерпний біль.

Прояв синдрому залежить від різновиду наркотику, тривалості його споживання, доз та особливостей організму. Але можна виділити загальні симптоми наркотичної ломки:

 1. Сплутана свідомість.
 2. Часті судоми.
 3. Нестерпний біль (в суглобах, м’язах, кістках).
 4. Жар та озноб, які змінюють одне одного.
 5. Неспинна нудота.
 6. Гіпотонія.
 7. Агресія, що може проявитися в будь-який час.
 8. Дратівливість з різних приводів.
 9. Неконтрольована слинотеча та пітливість.
 10. Психомоторна збудженість.

Незалежно від того, який наркотик споживав хворий, в нього порушується сон. Хворий не може заснути, а якщо це і вдається, то не надовго, і сняться лише жахи.

Діагностика та лікування абстинентного синдрому при наркоманії

Діагностувати абстинентний синдром не важко, особливо якщо оточуючі знають про залежність людини. А ось лікування слід проводити ретельно. Воно поділяється на декілька етапів, в залежності від перебігу симптому. Так, спершу максимальну увагу приділяють саме абстинентному синдрому, який поділяється на два періоди – детоксикації та відновлення. До речі, останній також називають постабстинентним станом. Далі продовженням виступає терапевтична ремісія, під час якої використовують різні методи подолання тяги до наркотиків.

Детоксикація організму

Це саме той період, коли симптоми ломки найбільш виражені, пацієнт потребує активного терапевтичного підходу. Терапія можлива лише в умовах повного стаціонару наркологічного центру «Нове життя». Щоб токсин якомога скоріше вийшов з організму, призначають крапельниці та виписують сечогінні препарати.

Деякі різновиди наркотиків потребують застосування спеціальних антидотів. Але всі призначення слід дотримуватися вкрай уважно, адже деякі препарати можуть мати великий перелік протипоказань. В такому випадку додатково призначаються медикаментозні способи лікування (детоксикації), наприклад, плазмаферез.

Відновлення організму після абстинентного синдрому

Після того як головні симптоми стихнуть, настає фаза відновлення. В цей період можливі спонтанні рецидиви деяких проявів абстинентного стану. Але симптоматика вже не така виражена. В цей період більш помітною стає психологічна залежність від наркотику. Людина впадає в депресію, настрій значно погіршується, з’являється роздратованість, напади тривоги

Лікування наркозалежності в період відновлення зводиться до призначення антидепресантів, які допомагають боротися з емоційною нестабільністю. Також призначають протисудомні препарати, транквілізатори та інші ліки, що зменшують тяжіння до наркотиків.

Ремісія

Людина, позбавлена абстинентного стану, не є цілковито вилікуваною. Позбавлення яскравої та важкої симптоматики – це лише початок довгого та нелегкого шляху. Далі людину чекають сеанси психотерапії. А потім – повернення до соціуму, де треба навчитися заново жити, і головне – вирішити, чи є місце наркотикам в подальшому житті.

Пройти повне лікування під наглядом кваліфікованого медперсоналу пропонує наркологічний центр «Нове життя». Тут кожного хворого оточать турботою і нададуть повний спектр необхідної допомоги. Звертайтеся вже зараз, і в найближчому майбутньому Ваше життя зміниться на краще.